Părinți în Pas
Parenting

Mama lasă nou-născuta să-și aleagă numele, spitalul se impacientează

Dana Costache 24.06.2026

Cum și-a ales fetița numele singură?

O tânără mamă a născut o fetiță și a decis să o lase pe aceasta să-și aleagă singură numele. Metoda aleasă a fost una inedită: mama a citit în fața nou-născutului o listă de 100 de nume, așteptând o reacție din partea ei.

După cinci zile de „consultări”, mama a ales în cele din urmă un nume pentru fetița ei, susținând că acesta a fost „ales” de copil. Povestea a devenit virală pe rețelele sociale, stârnind curiozitate și discuții în rândul publicului.

Mama a declarat că a fost hotărâtă să-și dea copilului un nume unic și special.

Ea a citit numele cu voce tare și a observat reacțiile fetiței, alegând în cele din urmă numele care i s-a părut potrivit. Potrivit mamei, fetița a reacționat pozitiv la numele ales, ceea ce a consolidat decizia ei.

Poate un copil nou-născut să-și aleagă singur numele?

Povestea acestei fetițe a stârnit diverse reacții. Unii oameni consideră că această abordare este o modalitate interesantă de a implica copilul în procesul de denumire, chiar dacă acesta nu are încă posibilitatea de a lua decizii conștiente.

Alții însă sunt mai sceptici, punând la îndoială validitatea acestei metode și sugerând că decizia a fost luată de către mamă, sub pretextul că nou-născutul a ales numele.

Personalul spitalului unde a avut loc nașterea nu a fost deloc încântat de această metodă, devenind nerăbdător pe măsură ce zilele treceau fără ca mama să fi ales un nume pentru fetiță.

Povestea acestei fetițe a deschis dezbateri pe marginea practicilor de denumire și a rolului părinților în alegerea numelui copilului lor. Unii părinți ar putea fi inspirați de această poveste pentru a încerca metode similare, deși este probabil ca majoritatea să urmeze metode mai tradiționale de alegere a numelui.

Fetița, pe măsură ce va crește, va putea aprecia sau nu circumstanțele unice care îi înconjoară numele.